Neden ders çalışırken uykum geliyor? Neden yorgunum?

Neden ders çalışırken uykum geliyor? Neden yorgunum?

Danışmaya gelen bazı öğrencilerim yorgun olduklarını ve öğrenme konusunda zorlandıklarını söylüyor. Hemen hemen günün her saatinde uykuları olduğunu ve vücutlarının halsiz olduğunu söylüyor. Elbette bunun kişiye göre değişen nedenleri var.
Çalışma alışkanlığının olmaması:Çocukluğundan bu yana ders çalışmayı alışkanlık haline getirmemiş bir öğrenci orta okul ve lisede ders çalışmakta zorlanabilir.
Konuların zor gelmesi: Bir öğrenci zorlandığında çalışma isteksizliği başlayabilir. Vücut yaşadığı gerilimle baş edemeyerek uyku moduna geçebiliyor. Bu durum da olabildiğince anlamadığı, zorlandığı konuların üstüne gitmelidir. Bir süre sonra konuları anladıkça bu uyku hali azalacaktır.
Daha eğlenceli etkinlikler yapmak istemesi: Ders çalışmak yorucu ve sıkıcı olduğu için daha eğlenceli faaliyetler yapmak isteyebilir. Bu da mümkün olmayınca uyku baskın gelebiliyor. Öğrenci başarının bir bedeli olduğun düşünmelidir.
Ergenlik döneminde yaşanan enerji ihtiyacı: Bilindiği gibi ergenlik bedensel yönden hızlı gelişen bir dönemdir. Bu dönemde vücut sürekli yorgun hissedebilir.
Vücutta bazı vitamin ve gıdaların eksik olması: Bu konuda bir pudra.com da yazan bir yazıya yer vermek istiyorum. Yazıda, “Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu okul dönemindeki çocukların zihinsel gelişimini ve büyümelerini destekleyen, beynin daha iyi çalışmasını sağlayan besinleri yazdı.
Zihin açan besinler neler?
Balık: İçeriğindeki Ko-enzim Q10 ile omega-3 yağ asitleri sayesinde enerji metabolizmasını yönetiyor ve strese bağlı vücutta oluşabilecek zararlı maddeleri atmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda iyi bir iyot kaynağı. Artık iyot eksikliğinin zeka gelişimine olan olumsuz etkisi tartışılmaz bir gerçek haline geldi. Çocuğunuz okul çağı döneminde haftada 3 kez özellikle somon, ringa, uskumru, ton gibi yağ oranı yüksek balık türlerinden tüketmeli.
Kırmızı et: İçeriğindeki demir beyine oksijen taşınmasına ve zihinsel faaliyetlerin güçlenmesine destek veriyor. Aynı zamanda iyi bir B12 kaynağı olduğu için unutkanlığın önlenmesine destek oluyor. Besinlerin içeriğindeki demirin kullanımıysa C vitamini sağlıyor. Bu yüzden çocuğunuza et ile birlikte mutlaka limon ilaveli bir salata yedirmeye çalışın.
Fındık, ceviz, badem: Bu tip antioksidan kaynağı, yağlı tohumlar içeriklerindeki E vitamini sayesinde beynin etkin ve verimli kullanılmasına yardımcı olurken, düşünsel kabiliyeti de geliştiriyor.
Muz: Sodyum, potasyum, magnezyum gibi minerallerden zengin olduğu için muz, kasların doğru çalışmasına, kalp ritminin doğru ayarlanmasına ve beyne oksijen gitmesine yardımcı oluyor. Bu sayede zihinsel kabiliyet artıyor. Çocuğunuzun her gün 1 adet muz yemesinde fayda var.
Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, pazı, lahana, maydanoz, semizotu gibi mevsimine uygun olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler iyi folik asit kaynakları olduğundan beyin hücrelerinin gelişimine yardımcı oluyor. Her gün mutlaka 8-10 yemek kaşığı koyu yeşil yapraklı sebze tüketmeye özen gösterilmeli.
Böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çilek, kiraz: Bu tip meyveler içeriklerindeki antikosidanlar sayesinde çocukta okul ve sınav döneminde strese bağlı oluşabilecek zararlı maddeleri önlerken, stresin atılımına da yardımcı oluyor. Özellikle yaban mersini üzerine yapılan bir çalışmada; bu meyvenin sinir hücreleriyle doğrudan iletişime geçtiğini ve belleği geliştirdiğini görüyoruz. Fakat meyveleri mevsimlerine göre tercih etmek çok önemli.
Süt ve yoğurt: Çinko minerali, zihinsel gelişim ve dikkat kabiliyeti üzerinde olumlu etkilere sahip. Çinko eksikliğinde davranış bozukluğuna kadar giden sorunlar oluşabiliyor. Çinkonun en iyi kaynağı süt. Çocuğunuza günlük ihtiyacına göre yaklaşık 2 bardak süt içirin.
Okul başarısını artırmak için hangi besinlerden uzak durulmalı?
Kolalı içecekler: Çocuğunuza kolalı içecekler ya da hazır meyve suları içirmeyin. Bu içecekler hiçbir besin değeri taşımayıp çocuklara gereksiz kalori kazandırıyor. Bunların yerine komposto ya da ayran gibi içecekleri tercih edin.
Şarküteri ürünleri: Şarküteri ürünleri dediğimiz, sucuk, salam sosis gibi gıdaları içeriğindeki tuz ve koruyuculardan dolayı sofralardan mümkünse uzak tutun. Eğer çocuğunuz tüketmek istiyorsa haftada sadece 1 kez izin verin.
Kızarmış besinler: Kızarmış ürünleri tüketmesine engel olmaya çalışın. Eğer patates kızartması yemek istiyorsa kendiniz fırında yalnızca 1 tatlı kaşığı yağ ile pişirin.
Tatlılar: Tatlı, şeker, çikolata gibi basit şeker kaynakları, cips, kraker gibi gıdaların sıklıkla tüketimi bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle sadece belirli zamanlarda ve belirli miktarlarda tüketmesine izin verin.”
şeklinde bilgi vermektedir.
Öğrencilerin ders çalışırken uykularının gelmesi ve yorgun hissetmelerinin nedenlerinden bazıları kısaca bunlar diyebiliriz.
Başarmak için eğer niyetini varsa yapmanız gereken bahanelere sığınmak olmamalıdır. Bu konuda ki probleminizin temel nedenini bulmaya çalışın. Gerekirse uzmanlardan destek alın.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Open chat